Pekné počasie láka ľudí viac od prírody, sezóna hubárov je za rohom a mnoho ľudí má obavy najmä z jednej veci – stret s medveďom, o ktorom posledné roky čítame stále častejšie. Stretnutie s medveďom nemusí vždy znamenať okamžitý útok. Naše správanie má veľký vplyv na reakciu medveďa. Je dôležité zabudnúť na fotografovanie a aktívny bezstarostný prístup. Ochrancovia prírody upozorňujú, že medvede v poľských Karpatoch sa agresívnejšie správali voči ľuďom, ktorí sa snažili medveďa odplašiť, oproti tým, ktorí zostávali pasívni.
Medveď sa zvyčajne snaží ľudom vyhnúť, ale niekedy si nás môže všimnúť. V lese a v jeho blízkosti je potrebné byť ostražitý, najmä ráno, večer a v noci, tiež v okolí hustej vegetácie alebo pri zdrojoch potravy. Ak idete na huby, vyhnite sa oblastiam zvieracích chodníkov a miestam, kde je veľa potravy pre zvieratá. Tiež nezanechávajte zvyšky jedla v okolí chaty alebo v prírode, ale zoberte ich so sebou.
Pri pobyte v prírode je tiež dôležité rozpoznať znaky pobytu medveďa a vyhnúť sa stretu s ním. Medveď je všežravec a jeho potrava zahŕňa zelené časti rastlín, plody, rôzne bezstavovce, menšie stavovce a zdochliny. Väčšina jeho potravy je rastlinná, tvorí až 90 percent jeho stravy. Pri pohybe v lese je dôležité venovať pozornosť stopám, trusu a znakom kŕmenia medveďa. Riziko stretu s medveďom je menšie, ak sa pohybujeme v skupine po vyznačených chodníkoch a za denného svetla, zdôrazňuje Štátna ochrana prírody.
V prípade nečakaného stretu s medveďom (na vzdialenosť bližšiu ako 100 metrov) sa odporúča zväčšiť vzdialenosť od medveďa, ale nie utiecť, to by mohlo vyprovokovať prenasledovanie a útok. Nikdy sa nepribližujte k medveďovi, aj keď sa zdá byť pokojný. Vyhnite sa pohľadu priamo do očí, pre medveďa je to znak agresie, informuje tím Štátnej ochrany prírody. Medveď prejavuje rôzne stupne nálady, nepokoja a agresie prostredníctvom svojho správania. Medzi znaky napätej až agresívnej reakcie patrí slintanie, rýchle funenie, vrčanie a bručanie s otvorenou papuľou, zaháňanie labami a hrdelné zvuky. Keď medveď stojí na zadných labách, neznamená to hneď agresivitu, ale snaží sa získať lepší prehľad.
A čo sprej na medvede? Poskytuje 100% ochranu pred útokom?
Nie, sprej na medvede nemožno považovať za stopercentnú záruku bezpečnosti, ale ako poslednú možnosť obrany v prípade útoku. Nefunguje ako repelent. Ak dôjde k fyzickému kontaktu, odborníci odporúčajú pasívnu obranu – ľahnúť si na brucho tvárou k zemi, rukami si chrániť hlavu a krk, zostať bez pohybu. Medveď obvykle prestane útočiť, keď si uvedomí, že nie ste hrozbou. Aktívna obrana by mohla predĺžiť útok a zvýšiť riziko vážnych zranení.
V súčasnej dobe existujú paprikové spreje na medvede obsahujúce kapsaicín, ktorý je považovaný za najlepší spôsob, ako odohnať útočiaceho medveďa. Na internete nenájdete veľa videí, ktoré zachytávajú útok medveďa a jeho reakciu na sprej, zopár videí, ktoré sa nám podarilo dohľadať, nájdete na stránke Videá so sprejmi na medvede.
Zvonček na medvede upozorní šelmu na vašu prítomnosť
Zvonček na medvede funguje ako pasívna ochrana a upozorní nie len medveďa na vašu prítomnosť. Keďže sa väčšina útokov stáva práve pri prekvapení medveďa, ktorý o vašej prítomnosti netuší, či už vďaka smeru vetra, počasiu alebo len kvôli tomu, že sa lesom pohybujete potichu v prípade, ak nie ste v skupine a nezhovárate sa medzi sebou. Rolnička na medvede vďaka jej prenikavému zvuku upozorní zviera na prítomnosť človeka z väčšej, bezpečnej vzdialenosti.