Viete, ako sa medvede pripravujú na zimný spánok a kedy sú najaktívnejšie?

Medvede hnedé sú fascinujúce tvory, ktoré sa vyskytujú na celom svete, vrátane Slovenska. Sú to veľké, silné zvieratá schopné prežiť v extrémnych podmienkach, vrátane dlhých zimných mesiacov, kedy upadajú do stavu, ktorý sa nazýva hibernácia alebo zimný spánok. V tomto článku nájdete viac informácií, ako sa medvede hnedé pripravujú na zimný spánok, kedy sú najaktívnejšie a ako zháňajú potravu, ktorá im pomôže prežiť zimné mesiace v takzvanom stave hibernácie.

Medveď hnedý je najväčším druhom medveďa žijúcim v Európe. Na Slovensku sú medvede považované za chránený druh, a preto je ich lovenie prísne zakázané. Sú všežravce, ktoré sa živia rôznymi druhmi potravy, vrátane rastlín, hmyzu, malých cicavcov a rybieho mäsa a aj napriek tomu, že často pôsobia nemotorne, opak je pravdou. Dokážu vyvinúť úctyhodnú rýchlosť, obratnosť a uloviť aj väčšie zvery, napríklad jeleňa.


Zimný spánok medveďa hnedého, tzv. obdobie hibernácie

Všeobecne je známe, že medvede hibernujú, ale čo to vlastne znamená? Hibernácia alebo zimný spánok je obdobie, kedy medvede hnedé strávia väčšinu zimných mesiacov v stave podobnom spánku. Ich telesná teplota klesne, srdcový rytmus sa spomalí a výrazne sa zníži aj ich metabolizmus. Tento stav im umožňuje prečkať obdobie, kedy je potrava vzácna, posledné roky sa však aj tento stav mení, keďže zimy sú miernejšie a potravu nachádzajú aj v tomto období. Preto je nezriedka možné túto šelmu zazrieť aj v zimných mesiacoch – k prvémú útoku medveďa v roku 2023 došlo rovnako v zimnom období koncom januára.

Hibernácia medveďa hnedého začína zvyčajne niekedy v novembri a trvá až do marca alebo apríla, v závislosti od podmienok prostredia a ako sme už spomínali, oproti minulosti sa aj v vďaka klimatickým zmenám posledné roky výrazne skracuje. Zimný spánok medveďa hnedého v Európe teda trvá približne 5 až 7 mesiacov. Počas tohto obdobia medveď neje, nepije, nemočí ani nekaká. Jeho telo využíva nahromadené tukové zásoby ako zdroj energie. Jeho telesná teplota sa však výrazne neznižuje, napriek ich pasivite nestrácajú svalovú hmotu a ani inak nezoslabnú. Medveď sa aj počas zimného spánku dokáže rýchlo “prebudiť” a byť veľmi rýchlo pripravený brániť sa v prípade potreby.

Príprava medveďa hnedého na zimný spánok

Príprava medveďa hnedého na zimný spánok je dlhodobý proces, ktorý sa začína už v lete a trvá aj počas jesene, v tomto období sú medvede spravidla najaktívnejšie a zháňajú potravu na zimný spánok. Strávia veľa času hľadaním potravy a konzumujú jej veľké množstvá. Môžu zjesť až 20 kilogramov potravy denne, vrátane bobúľ, hmyzu, rastlín a mäsa. Toto obdobie sa nazýva hyperfágia a je kľúčové pre prežitie medveďa v zimných mesiacoch. Využívajú ju na to, aby si nahromadili dostatok tukových zásob, ktoré im umožnia prežiť obdobie hibernácie.


Spaľovanie zásob tuku im poskytne dvakrát viac energie ako proteíny alebo uhľohydráty a vedľajšie produkty, ktoré pri tomto procese vznikajú, im pomáhajú dopĺňať aminokyseliny a tiež zabraňujú tomu, aby obsah močoviny v tele narástol do toxického množstva. Celý tento proces je fascinujúcou adaptáciou, ktorá umožňuje medveďom prežiť nepriaznivé podmienky zimy a vrátiť sa plní síl na jar. Zaujímave informácie o medveďoch, ich živote a zvykoch môžete nájsť na stránke medvede.sk, ktorá sa touto tématikou zaoberá naozaj rozsiahlo a do hĺbky.

Medvedica s mláďatami na prechádzke

Kde medveď strávi zimný spánok?

Zvyčajne sa uchýlia do hlbokých a chránených brlohov, ktoré si sami vykopú alebo využijú staré dutiny. Tieto úkryty im poskytujú izoláciu pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami a zabezpečujú im relatívne konštantnú teplotu, ktorá im umožňuje prejsť cez obdobie zníženej aktivity bez väčších problémov. Na Slovensku nájde ideálne miesta pre svoje zimné brlohy – hlboké lesy v horských oblastiach a rokliny poskytujú medveďom vhodné prostredie na hľadanie úkrytov. Počas zimného spánku medvede nejedia, nepijú a ich metabolizmus sa výrazne spomaľuje. Svoju energiu získavajú z tukov nahromadených počas leta a jesene. Slovenské lesy teda ponúkajú medveďom nielen hojnosť potravy počas teplých mesiacov, ale aj bezpečné miesto na oddych a regeneráciu počas zimy.

V brlohu tiež medvedice privádzajú na svet svoje mláďatá, ktoré sú spočiatku veľké ako morské prasiatka a medvieďatá sa rodia málo vyvinuté. Až približne v treťom týždni otvoria oči a postupne sa im začína vyvíjať zrak, sluch a čuch – plne začínajú fungovať až koncom druhého mesiaca. Von z brlohu vychádzajú približne po troch mesiacoch v sprievode matky medvedice, aby ich mohla chrániť – pre človeka môže byť mimoriadne nebezpečné dostať sa medzi mladé a medvedicu, takáto situácia často končí útokom šelmy a povedzme si pravdu, človek nemá veľa šancí, ako sa proti medvedici brániť. Pomôcť môže sprej na medvede, ale v tejto situácii je to tiež otázne – môže však skrátiť dobu útoku a získať cenný čas na ústup.


Môžem stretnúť medveďa aj v zime?

Áno, a to aj v severnejších častiach Slovenska. Ako sme už v predošlých odsekoch spomínali, doba, ktorú medvede trávia hibernáciou sa posledné roky skracuje aj vďaka väčšej dostupnosti potravy – účel zimného spánku je prečkať obdobie, kedy je potravy menej a nepokryla by energetický výdaj medveďa. Medvede je preto možné stretnúť aj v zime, väčšinou v blízkosti ich zimovísk, keže počasie sa môže veľmi rýchlo zmeniť. Poväčšine ide o samcov a mladé medvede, ktoré sa nemusia starať o mláďatá.

Fascinujúci život medveďa hnedého

Medvede hnedé sú nepochybne fascinujúce zvieratá. Ich schopnosť prežiť dlhé zimné mesiace v hibernácii je úžasný príklad prispôsobivosti a prežitia v prírode. Zaujímajú vás ďalšie zaujímavosti, napr. koľko kilometrov prejde medveď za deň?

Aj keď sú medvede hnedé na Slovensku chránené, stále čelia mnohým hrozbám, vrátane strát habitatov a konfliktov s ľuďmi. Neprispieva tomu ani ich počet, podľa ochranárov šelma nie je premnožená, opačný názor však majú poľovníci, ktorí ich vídajú vo svojich revíroch, rovnako aj obyvatelia mnohých obcí na Slovensku, ktorí do styku s medveďom prichádzajú takmer denne – v blízkosti domov, na záhradách a v okolí obývaných oblastí. Viac informácií môžete nájsť v v tomto článku.